• Všeobecná charakteristika školy

1.    Charakteristika zariadenia

Základná škola v Hatalove je neplnoorganizovaná. Škola sa nachádza v strede obci 12 km od Michaloviec.

Veľkosť školy

Stavba je jednoposchodová, spoločná s miestnou MŠ.  V časti ZŠ je:

Na prízemí   je učebňa I.triedy – v ktorej sa vyučujú žiaci 1. a 3. ročníka,  herňa ŠKD- slúžiaca počas nepriaznivého počasia ako telocvičňa, zborovňa, riaditeľňa.

Na poschodí  je  učebňa II. triedy – v ktorej sa vyučujú žiaci 2. a 4.ročníka,  počítačová učebňa s internetom.

Kapacita školy: vyhovujúca,  terajší stav je   41 žiakov ZŠ a 24 detí v MŠ. Súčasťou školy je školská jedáleň.

Školský dvor je oplotený, trávnatý, chránený pred slnkom vysokými stromami.

2.     Charakteristika žiakov

Školu navštevujú žiaci aj s iných spádových obcí a to zo Žbiniec  a Vrbnice.  Žiaci sa zapájajú do rôznych súťaží, reprezentujú našu školu na kultúrnych  podujatiach, ktoré organizuje obec – Október mesiac úcty k starším, Stavanie mája. Zapájajú sa do rôznych výtvarných a   športových súťaží. Využívajú ponuku mimoškolskej činnosti, formou záujmových útvarov.

3.     Charakteristika pedagogického zboru

Na škole pracujú  2  kvalifikovaní pedagogickí zamestnanci, 1 vychovávateľka v ŠKD, ktorá si doplňuje úväzok v základnej škole a 2 farári, ktorí vyučujú náboženskú výchovu.

4. Organizácia školy

Východiskom pre organizáciu prevádzky je Školský  poriadok školy,  Pracovný poriadok, Organizačný poriadok.

5. Organizácia režimu dňa

1. Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín a rozpisom dozoru vyučujúcich. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický zamestnanec.
          2. Dopoludňajšie vyučovanie sa začína o 7:45 hod. a končí o 13:35 hodine.
          3. Budova školy je otvorená v pracovných dňoch od 7:30 hod. do 15:30 hod..
          4. Odomykať a zamykať budovu školy a jej priestory je úlohou zamestnanca školy (upratovačky). Žiaci prichádzajú na vyučovanie o 7.30 hod., správajú sa nehlučne, prezujú sa a v tichosti odchádzajú do svojej učebne.
          5. Vyučovací proces je organizovaný v učebniach I. triedy(vyučujú sa žiaci 1.a 4.ročníka) a v  II. triede(žiaci 2.a 3.ročníka)
          6. Cez prestávky sa žiaci zdržiavajú v triede, v tichosti sa pripravujú na nasledujúcu hodinu.

V prípade priaznivého počasia môžu tráviť veľkú prestávku na školskom dvore (pod dozorom vyučujúceho). V prípade nepriaznivého počasia sú na dolnej chodbe pod dozorom učiteľa.

1. Informácie o prospechu a správaní žiaka podáva rodičom triedny učiteľ na triednom aktíve, prípadne pri osobnej návšteve rodiča v škole v súlade so Zákonom o ochrane informácií a osobných údajov.
          2. Počas vyučovania žiaci dbajú na dodržiavanie čistoty a poriadku triedy. Týždenníci po skončení vyučovania triedu skontrolujú a prípadné závady nahlásia vyučujúcemu, či  triednemu učiteľovi.
          3. Žiaci po ukončení vyučovania odchádzajú spoločne do šatne, prezujú sa a odchádzajú predným vchodom.
          4. Vyučovací čas a prestávky:

Vyučovacie hodiny

Prestávky

10 minútová

2.

15 minútová

3.

9. 40.- 10.25

15 minútová

4.

10 minutová

5.

12.20 - 12.50  ŠKD

30 minútová -obed

6.

ŠKD

ŠKD:

Na škole je jedno oddelenie ŠKD, odpoludňajšia prevádzka:  je od 12:20  do 15:30 hod.  podľa náplne práce v rámcovom pláne činnosti ŠKD. Personálne obsadenie: jedna kvalifikovaná vychovávateľka ŠKD.

Režim školy sa riadi:

• rozvrhom vyučovania a prestávok
          • rozvrhom hodín
          • rozvrhom pedagogického dozoru vyučovania a obedov v ŠJ
          • pracovnou dobou pedagogických a prevádzkových zamestnancov
          • pracovnou pohotovosťou v čase potreby zastupovania neprítomných